Devrine Hükmeden Taktik: Catenaccio

İtalyan futbolu ya da ekolü denilince akıllara hemen savunma gelir. Ne de olsa yıllardır süre gelen bir futbol kültürleri var. Peki kiminin izlerken kanser olduğu, kiminin de “Abi adamlar gol yemiyor ya!” diyerek çaresizlikle karışık hayranlık beslediği bu İtalyan Futbolu yani “Catenaccio” nedir? Nasıl ekol olmuştur?

Catenaccio “asma kilit” anlamına gelir. Mazisi epey eskidir. Nasıl çıktığına dair iki rivayet vardır. Ben size en bilinenini anlatayım: Rappan adında bir teknik direktör takımının aşırı gol yemesine çözüm ararken bu sistemi keşfediyor. Defans ile kaleci arasına bir oyuncu monte ediyor. O futbolcunun görevi defansın kaçırdığı adamları ya da topları uzaklaştırmak. Bir diğer anlamıyla “süpürmek”!

Bilinen hikaye bu olsa da taktiği zirvelere çıkartan isim Arjantinli Helenio Herrera‘dır. Catenaccio’nun babasıdır. Taktiğin temelinde fazlasıyla markaj ve kademe vardır. Bu taktik sayesinde o zamanki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası’nı 2 kez, Serie A’yı 3 kez ve İtalya Kupası’nı da 1 kez kazanarak adını efsaneler arasına yazdırmıştır.

Hücum futbolu maç kazandırır, savunma şampiyon yapar.”  DEVAMINI OKU

Zemanlandia ve Günde İki Paket Sigara

‘‘0-0 sıkıcıdır. 5-4 kaybetmek daha iyi, en azından biraz heyecan verici.’’

Futbolun mucitleri olarak gösterilen Rinus Michels, Johan Cruyff ve Arrigo Sacchi gibi futbol adamlarından çok daha radikal, çok daha anarşist ve idealist: Karşınızda Zemanlandia.

Zdeněk Zeman Prag’ta doğup büyüdü, gençliğinde voleybol ve hentbol oynadı. Ayağına top değmemiş bu Çek delikanlının kaderini futbolla kesiştirecek kişi ise 70’lerin başında Juventus’u çalıştıran dayısı Čestmír Vycpálek’ten başkası değildi. 60’lı yılların sonunda Sicilya’ya gelen Zeman menajerlik kariyerine Palermo yakınlarındaki Cinisi, Bacigalupo, Carini, Misilmeri, Esacalza gibi ufak amatör kasaba takımlarını çalıştırarak başladı. 1974 yılında, dayısının da yardımlarıyla, Palermo genç takımın başına geçmesiyle profesyonelliğe ilk adımını attı.

Zeman öyle bir günde Zeman olmadı. Licata, Foggia, Parma ve Messina’yı çalıştırdığı yıllar boyu ülke futbolunun çukuru olan alt liglerin tozunu yuttu, öğütüldü. Foggia’nın başına ikinci kez geçtiği 1989 yılında ise rüştünü ispat edecekti. Giuseppe Signori ve Francesco Baiano gibi parlattığı oyuncular ile birlikte iki sene içinde Foggia’yı Serie C1’den Serie A’ya çıkarmayı başardı ve Zemanlandia efsanesi doğdu. DEVAMINI OKU

Fitbol ve Socrates Haziran 2016 Sayılarında İtalyan Futbolu

Futbol evreninin içinden her ay birbirinden ilgi çekici yazılar çıkarmayı başaran Fitbol ve Socrates dergilerinin bundan sonraki bütün sayılarında İtalya futboluyla ilgili yer alan yazı başlıklarını, dergiyi almak isteyen İtalya severler için bir rehber olması açısından buradan paylaşacağım.

fitbol Haziran 2016 – Sayı 10 – 114 sayfa – Fiyat: 10TL (KKTC: 11TL)

CkGGhnAWEAA8-gv

 • 14 Turnuva 14 Hikaye isimli yazısıyla Elif Bekfelavi şimdiye kadar oynanmış olan 14 Avrupa Şampiyonasının hikayesini anlatıyor. Ev sahibi İtalya’nın şampiyon olduğu, “ilklerin ve garipliklerin” turnuvası olan 1968 Avrupa Şampiyonasına da Penaltı Yok, Yazı Tura Var başlığı ile yer veriyor.
 • Üç Hasta Adam başlıklı yazısında İsmail Şayan Euro 2016 için adaylığını koyan İtalya, Fransa ve Türkiye’de statların ve tribünlerin durumunu anlatıyor. İtalya’da Durum başlığı altında Juventus’un önce Delle Alpi’yi kamudan satın alıp, sonra yıkıp yeni stadyum yapmasının astronomik getirilerini çarpıcı rakamlarla çok güzel açıklıyor. Yanı sıra seyirci oranları ve gelirleri düşen İtalya liginde benzer hamleler yaparak aynı şekilde zarardan dönmeyi hedefleyen Sassuolo, Roma, Lazio, Milano ekipleri ve diğerlerinin neler yaptıklarına yer veriliyor.
 • Fitbol’un bu ayki kapak konusu olan, daha önce Serie A’da Juventus, Inter ve Milan formalarını da giymiş Zlatan Ibrahimovic‘e; Ali Ece, Okay Karacan ve Güntekin Onay‘ın yazılarıyla ve “Ben Zlatan Ibrahimoviç” adlı otobiyografisinden bir alıntı yazıyla yer veriliyor.
 • A’dan Z’ye Euro 2016 Grupları başlıklı yazı dizisinde Elif Bekfelavi, İtalya’nın da bulunduğu E Grubundaki bütün takımları yorumluyor.
 • Turnuvanın 10 yıldızını konu alan Bulutların Üstündekiler adlı yazı dizisinde Kaan Kavuşan da Juventus’ta forma giyen Paul Pogba‘yı ve Fransa Milli Takımındaki rolünü anlatıyor.
 • Geri kalan yazı başlıklarını, alt başlıklarını ve yazarlarını şöyle sıralayabiliriz:
  Gecelerimize Doğacak Güneşler – Marco Verratti (İtalya) – Koray Durkal
  Kupayı Hangi Eldiven Kaldıracak? – Gianluigi Buffon – Mazhar Yasin
  Söz Komutanlarda – Antonio Conte (İtalya) – Elif Bekfelavi

DEVAMINI OKU

Copa America Centenario: İtalya Serie A Oyuncuları

FBL-COPAM2016-USA-COL

Copa America, dünyanın en büyük iki kıta şampiyonasından biri. Bu ay ülkemizde ve Avrupa’nın dört bir yanında Euro 2016 heyecanı yaşanırken, birileri ise dünyanın öbür ucunda (ve çoğunlukla biz sabaha karşı uyurken) Güney Amerika şampiyonu olmak için uğraşıyor. Geçen seneki Copa America 2015’in ardından bu sene de düzenlenen turnuvanın adı ise Centenario, yani organizasyonun yüzüncü yıl dönümünde, buna istinaden gerçekleştiğini ifade ediyor.

Mücadele eden ülkelerin ve oyuncuların Copa America’yı Avrupalıların Avrupa Şampiyonalarını önemsedikleri kadar önemsemediğini ve organizasyonun kusursuz olmadığını bilsek de biz meraklıları için Copa America favori oyuncularımızı ve ülke takımlarımızı izlemek için eşsiz bir fırsat. Avrupa’nın zirvesindeki o eşsiz Barcelona ileri üçlüsünün Güney Amerikanın en başarılı üç ekibi olan Brezilya, Arjantin ve Uruguay kadrolarında olduğunu söylemek heralde yeterli olacaktır. Geçen senenin şampiyonu Şili’de ise İtalya Serie A‘da oynayan Arturo Vidal (Juventus) ve Eduardo Vargas (Napoli) gibi oyuncular bulunuyordu ki güncel kadrosunda da İtalya liginde oynayan üç oyuncu hala mevcut. Hal böyle olunca, İtalya Serie A hangi takımından hangi ülkeye hangi futbolcularını yollamış, incelemek bize düşüyor. DEVAMINI OKU