RB Leipzig’i Kimse Sevmiyor!

66722

Avusturya’daki Red Bull Salzburg, ABD’deki New York Red Bulls takımlarını büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Belki Brezilya’daki Red Bull Brasil ya da Gana’daki Red Bull Gana takımarını duymamışsınızdır ama hepsi Red Bull GMBH şirketinin altındaki takımlardır. RB Leipzig adında bir takımı gören de onların kulüplerinden biri olduğunu düşünür. Sadece takımın amblemine bakarak bile Red Bull tarafından sahiplenildiğine şüphe yoktur. Ama RB Leipzig’in adı süpriz bir şekilde Red Bull Leipzig değildir. RB RasenBallsport’un kısaltması olarak vardır ve o da 2009 yılında kurulmuş bir futbol takımıdır. İsminin böyle olmasının nedeni Bundesliga’nın hiçbir takımın bir şirket ismince adlandırılmasına izin vermemesidir. Ayrıca kulübün amblemini de biraz değiştirttiler ama hala Red Bull logosu gibi duruyor.

Peki neden herkes bu kulüpten nefret ediyor? Futbol oynamaya gelince çok iyi bir iş çıkardılar. 7 senede 5 lig yükseldiler ve şu anda aldıkları üst üste 6 galibiyetle Bayern Münih’in 3 puan önünde zirvede oturuyorlar. Ne var ki, nefret edilen şey futbolları değildir. Bir ideoloji olarak kulübün kendisi ve Bundesliga’nın son sezonlarda başardığı şeyleri yıkmaya çalışan modern futboldur nefret edilen. RB Leipzig modern, naylon bir kulüp.

Almanya’da, kulüpler 50+1 kuralına saygı göstermek zorunda. Bu da demek oluyor ki hiçbir kulüp patronu kulübü kendi başına yönetemez ve kararlar verilirken genellikle taraftarların seçmiş olduğu yönetim kurulu üyeleri arasında bir çoğunluk sağlanmalıdır. RB’nin bu kuraldan sıyrılmak için yaptığı şey, tüm Alman futbolseverleri çılgına çevirdi. Taraftarlar için 800 avroluk bir üyelik ücreti belirledi, Bayern Münih’inkinin 10 katı, ve oy verme hakkına sahip sadece 17 üyeleri var. Bayern Münich’in 224,000 varken (evet 224,000)… Bu, kulübü hakimiyet altında tutmak için yapıldı ve çoğu üye de Red Bull çalışanı. Uzun lafın kısası para kazanmak için, enerji içeceği satmak için yapılmış bir kulüp. Almanya’daki gelenek böyle değil. Taraftarlar kulüplerin çok büyük bir parçası ve kulüplere sponsor olan şirketlere dair düzenlemeler var. Taraftarların haklarını koruyan kurallar var ama RedBull bunları duymak istemiyor. Bütün Almanya’da futbolseverlerin protestoları sürüyor. Bazıları takımlarının sezon öncesinde RB Leipzig ile oynamamasını sağladı ve deplasman taraftarlarından boykot da oluyor.

Geleceğin bu takıma neler getireceğini göreceğiz ama kesin olan bir şey varsa geleneksel futbolu mahvettikleri. Onlar sadece naylon bir kulüp.

liverpool
Astrit Imeri  Yazar
favicon-1