İspanya 3-0 İtalya Maç Analizi

2018 Rusya Dünya Kupası Avrupa kıtası eleme maçlarında G grubunda İspanya ve İtalya, Madrid’te Santiago Bernabéu stadında karşı karşıya geldi. İtalya bu maça teknik direktör Gian Piero Ventura’nın bir süredir denediği hücum odaklı 4-2-4 dizilişiyle çıktı. Bu sistem ve diziliş, bu maça kadar fena bir futbol ortaya koymadı. Ancak zorlu ülke takımlarına karşı büyük soru işaretleri içeriyordu. Özetle merkez orta saha yükünün iki oyuncuya yüklenmesi, beklere çok daha fazla sorumluluk verilmesi ve hücum hattının birbirini en doğru şekilde tamamlayıp sonuca ulaşması gerekiyordu. Bu riskli sistem çok önemli bir maçta çok kötü bir sonuçla çöktü.

Defansta Darmian haricinde Bonucci ve Barzagli’nin günlerinde olmayışı, Spinazzola’nın maç eksiği ve mental sıkıntısı maç boyunca görüldü. Orta sahada De Rossi ve Verratti fazla sorumluluk ve görev altında ezilip gitti. Hem takımın işleyişi hem ileriye top taşıma hem de savunma kontrollerinde sınıfta kaldılar. Verratti belki de kariyerinin en kötü maçlarından birini oynadı. Bir ve ikinci bölgelerin bu denli sıkıntılı bir oyun çıkarmasının sonucu olarak hücum hattı da bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Candreva’nın kişisel çabalarının dışında Insigne, Belotti ve Immobile performans olarak beklentilerin altında kaldılar. Tabii bunun en büyük nedenleri orta sahadan beklenen topların gelmemesi ve beklerin hücumu yeterli derecede destekleyememesiydi.

Aslında İspanya pas oyununa dayalı 4-3-3 dizilişli sisteminden vazgeçmiş değildi. Ancak daha dinamik oyuncuların bu sisteme dahil edilmesi, prensip edindikleri oyunu modifiye etti. Özellikle orta sahada Iniesta’nın liderliğinde Koke–Busquets’in dinamizmi başarılıydı. İleri uçta David Silva, Isco ve Asensio üçlüsünün yarattığı etki İtalya’ya zor anlar yaşattı. Bu çabuk ve etkili üç oyuncu karşısında yaşlı bir stoper ve erken sarı kart görmüş, gününde olmayan bir defans lideri olması; maç kondisyonu olan sol bek de oyundan çıkınca hücum setleri konusunda kelimenin tam anlamıyla Lopetegui’nin tereyağ sürülmüş ekmeğinin üstüne reçel oldu. Isco’nun ilk yarıda gelen iki golü maçı bitirdi. İkinci yarıdaysa savunma güvenliğini ve maçın kontrolünü elinden bırakmayan İspanya’ya karşın debelenip duran fakat sonuca ulaşamayan bir İtalya vardı sahada. Yetmiş yedinci dakikada Morata ile gelen üçüncü golle İspanya maçın skorunu da tayin etti.

İspanya bu maçla beraber oyununu geliştirme konusunda güzel işler çıkardı. Ancak İtalya açısından baktığımızda bu sistem ve diziliş değişiminin sonucu pahalıya patladı. Ventura bu maçı iyice analiz edip hataları ve yanlışları görerek çözüm üretemezse kendisini pek iyi bir gelecek beklemeyebilir. İspanya Dünya Kupasına gitmeyi neredeyse garantilerken İtalya’nın Dünya Kupasına gidebilmek için uzun bir aradan sonra eleme maçları oynaması gerekecek.


Mustafa Tokgöz  Yazar
favicon-1 web faviconidealkonjonktur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir