Il Ninja: “O Üçüncü” Olabilir Mi?

“Nainggolan artık en iyilerin seviyesinde. Bunu herkes kabul etsin. …en iyi takımlar seviyesinde.” Serie A 26. hafta maçında Roma’nın 3-1 kazandığı Inter deplasmanı sonrası spor spikeri Emre Özcan böyle yazmıştı sosyal medya hesabından. Nainggolan o maçta 2 harika gol atmış ve bu sezon takımını bir kez daha sırtlamıştı.

Bunun üzerine aklıma gelen ilk şey Chiesa di Totti (Totti Kilisesi) adında bir Roma taraftar sitesinin bir ay önce sosyal medya hesabından yazdıkları olmuştu: “Gerson’un satın alma opsiyonu ile Lille’e kiralanma söylentileri var. Görünüşe göre Roma bir tanesini daha ziyan ediyor. Bravo. Basitçe (söylemek gerekirse) Roma’nın bütün bir ilk 11 satın alacak gücü yok. O halde, bir noktada cidden genç oyuncuları yetiştirmen gerekli. … Bugünlerde bir Roma taraftarı olmanın kirli küçük sırrı şu: Bu kulüp Totti ve Daniele De Rossi’nin sadakâtleri olmasaydı yıllar önceden mahvolurdu. Juventus’tan daha fazla para harcayamazlar, hatta bir kere toparlandılar mı Inter ve Milan’dan da. Ve gençleri arsızca kovuyorlar, kaydını tutmak (bile) zor. Ama bu iki kayaları (Totti ve DDR) vardı ki: ayrılmak için her sebepleri vardı ama yapmadılar. Ve diğer iyi-sınırındaki oyuncuları (takıma) cezbettiler. Ve onlarda daha iyi oyuncular olma isteği uyandırdılar.”

Burada bahsi geçen “iyi-sınırındaki”, yani iyi oyuncu olma eşiğindeki oyunculara Lyonlu Pjanic, Udineseli Benatia, Olympiacoslu Manolas ve Cagliarili Nainggolan örnek gösterilebilir. Bugün geldiğimiz noktada Pjanic ve Benatia’nın Roma’da o eşiği geçtikten sonra (Benatia önce Bayern’e uğrasa da) ezeli rakip Juventus’a yolcu olduklarını biliyoruz. Manolas’ın adı sıkça tamamen o eşiği geçmiş oyunculardan oluşan takımlarla anılıyor. Yazın Nainggolan’ın adı da Chelsea’yle anılıyordu ama Roma’da kalıp sarı kırmızılı taraftarların yüreklerine su serpti. Fakat bu sezon Emre Özcan’a o yorumu yaptıran üst düzey oyunu Nainggolan’ın değerini sezon başındakinden çok daha arttırdı. O da artık “eşiği” kesinkes geçmiş durumda. Açık açık Juventus’tan nefret ettiğini söylemesi belki Pjanic’in gittiği yolu ona tamamen kapatsa da başka devler tarafından cezbedilebilir mi? Ya da Nainggolan, eşiği geçmesine yardım eden Roma’nın bu jenerasyondaki üçüncü sadakat örneği olabilir mi? 

Ibrahimovic, “İsveç’i dünya haritasına soktum, Fransa’yı da sokacağım.” demişti. Modern dönemde İsveç milli takımının ve geçen seneye kadar Fransa Liginin en büyük prestij kaynağının Zlatan olduğu su götürmez bir gerçek. Fransa Ligi hala onun varlığı sayesinde transfer edilebilen yıldızlarla geldiği konumunu koruyor. Roma ile Totti ve DDR arasındaki ilişkinin de aynı model olduğunu söylemek yalan olmaz. Fakat bu ikiliye ne zaman üçüncü bir isim eklenecek olsa, sadece iki oyuncusu değil bütün 11’i ezbere sayılabilen takımlar tarafından ele geçiriliyor. Aslında 25 yaşındaki Florenzi hep üçüncü kuşak sadık Roma oyuncusu olarak görüldü ama zaten Totti ve De Rossi gibi adı dünya tarafından ezbere bilinen ve astronomik teklifler alan bir oyuncu da olmadı hiç. Şimdi ise Roma’nın elinde tam anlamıyla bir üçüncü var: Nainggolan, namıdiğer Il Ninja.

28 yaşıyla De Rossi’den de 5 yaş küçük olan Endonezya kökenli Belçikalı oyuncu, DDR bıraktıktan sonra da yıllarca devam etme potansiyeline sahip. Napoli’deki Hamsik ve Fiorentina’daki Valero örneklerine bakacak olursak takımda böyle bir role sahip olmak için İtalyan olmasına da gerek yok ayrıca. Juventus’a transfer olan Pjanic gibi sahada sadece “işini yapıyor” izlenimi vermeyen, yüreğiyle oynayan bir oyuncu olması bu yolu seçebileceği ihtimalini güçlendiriyor. De Rossi’nin de sonrasında futbolu bırakacağı en fazla 5-6 sezon içerisinde daha kaç tane üçüncü çıkarılabilir, bilinmez… O nedenle Nainggolan’ın bu yolu seçmesi de aslında Roma için elzem oluyor. Aksi takdirde Florenzi’nin bu sezon yaşadığı ağır sakatlığı atlatıp ardından harika bir oyuncuya evrilmesini beklemekten başka çare görünmüyor.

ggroma-kunye
Güven Güngör
Yazar/Editör
favicon-1 faviconGvnGngr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir