Scudetto’nun Ön Koşulu

Cumartesi günü zirve yarışı açısından çok önemli(!) Juventus-Roma maçı oynanacak. Son beş şampiyonu Juventus olan Serie A’nın geride kalan haftalarına da şöyle bir dönüp baktığımızda henüz yarısı bile bitmemişken Napoli, Roma ve Milan’ın şampiyonluk umutlarının yarı yarıya azaldığını görüyoruz. Biraz hafızamızı tazelemek gerekirse: Atalanta, Genoa gibi ortalama üstü takımlara kolayca puan kaybeden Napoli, Roma mağlubiyetiyle tamamen bertaraf olmuştu. Pek de ihtişamlı olmayan oyunuyla “seke seke” zirve yarışında tutunan Milan, Juventus’u yendiğinin ertesi haftası Genoa karşısında dağılarak zaten bitmesi beklenen sek seki erken bitirmişti. Son olarak Roma, son iki haftada hiç umut vâdetmeyen bir futbolla Lazio ve Milan’ı yense de bir hafta öncesinde Pescara’ya karşı verdiği rezil “sınav” en optimistleri bile kara kara düşündürüyor.

Öte yandan Juventus‘un hanesine baktığımızda bambaşka bir hava estiğini görüyoruz. Üç hafta önce Genoa karşısında alınan 3-0’lık mağlubiyet, zirveden 7 puan geride kalmış Roma’nın ve Milan’ın taraftarlarına tekrardan puan hesabı yaptırıp, fikstürlere baktırmıştı. Fakat takip eden iki haftada Gasperini’nin 6 maçlık galibiyet yakalamış Atalanta’sını ve bu sezonun formda Torino’sunu 3-1’lik skorlarla yenen Bianconeri, beni bu yazıyı yazmaya sevk eden çok güzel bir mesaj verdi: Şampiyonluk için puan hesabı yapmadan, zirvedeki takımın puan kaybetmesini beklemeden önce; sizin de aynı kalitede bir takım olmanız gerekiyor. Zirveyle 4 puan fark kaldı, 2 azaldı 3 arttı diyerek sezon sonuna kadar sürükleye sürükleye şampiyon olunmuyor. Diğer takımlar üst üste galibiyet aldıkları zaman seri yakalamış oluyorlar, Juventus mağlubiyet aldığı zamansa uzunca bir seriye tek maçlık ara verilmiş gibi oluyor. Hasımları bile psikolojik olarak böyle hissediyor.

Eğer zirve takipçileri kalite olarak lider takımın yanına bile yaklaşamıyorsa, sezonun son birkaç haftası olmadığı takdirde, kendi takımını “Sahada ölün bu maçı alın!” mentalitesiyle izleyip liderin de puan kaybetmesini beklemek boş bir meşkale olarak kalıyor. Kötü oynadığın futbolla bir iki maç alabilirsin ama koca bir sezondan şampiyon çıkamazsın. Juventus şu an bütün takımlara 5 puan avantaj verse bile hala sezonun favorisi olur. Scudetto’nun Ön Koşulu diye buna diyorum işte: Juventus kalitesinde oyun ve istikrar. 

Roma, Napoli gibi takımlar sezon içerisinde dönem dönem Juventus’la yakın kalitede oyun sergileseler de eksik kadro derinliği, psikolojik zayıflık vb. faktörler yüzünden çıkmazlara düşüyorlar. Bu noktada haftasonu oynanacak maça bir de bu gözle tekrardan bakmak gerekiyor. Kimine göre daha sezon başından kadro eksiklerini tamamlayamayan, şu anda da çok kritik sakatlıklarla boğuşan Roma’nın kalitesiz ve istikrarsız oyuncularından, kaliteli ve istikrarlı bir oyun beklemek hayalperestlikten başka bir şey değil. Fakat en ufak bir şans dahi varsa, gerekirse birçok maçtan ve puandan feragat edilsin ama savunmadaki zaaflarını gidermek, 4 haftadır patlak sinyalleri veren görüntüsünü düzeltmek için Spalletti taktiksel yeniliklere gitsin derim. Aksi halde Juventus karşısında alınacak bir galibiyet bile ileride elbet patlak verecek bir sistemin ürünü, Juventus hanesinde ise tek haftalık bir aksaklık olacaktır.

Haritamızın ölçeğini biraz daha küçültüp İspanya’ya ve İngiltere’ye de bakarsak haklı olup olmadığımız daha iyi anlaşılabilir. La Liga‘da kelimenin tam anlamıyla “şampiyonluk adayı” olarak görünen Real Madrid, Barcelona ve belki her sezon olmasa da Atletico Madrid yakın seviyede futbol oynarlar. Üçü de sistemleriyle ve istikrarlarıyla bu sıfatı layıkıyla taşırlar. Aynı örnek Premier Lig‘de Chelsea ve onu takip eden 3 takım için de geçerlidir. Premier Lig’de daha fazla puan kaybı olası olduğu için kusursuz bir istikrar olmayabilir ama bunu bütün takımlar yaşadığı için seviye farkında uçurum olmaz. Şimdi bu mantıkla Serie A’ya tekrar baktığımızda: Sezon başında çok naif bir iyimserlikle Roma’nın ve Napoli’nin Juventus’un ardından “şampiyonluk adayı” olduğu ifade edilir ancak sezon ortalarına doğru bunu nüksetmek artık mantık dışıdır.

Geçen hafta doğma büyüme Romalı ve Roma taraftarı bir arkadaşımla Roma derbisi hakkında konuşurken, aynı hafta Juventus’un Atalanta’ya malesef puan kaybetmediğini söylemiştim. Cevap olarak onun için derbi galibiyetinin şampiyonluktan çok daha değerli olduğunu söyledi. Yıllardır ligde Roma’nın Lazio’ya bariz üstünlük kurduğu ve sözde şampiyonluk için yarıştığı bir dönemde, taraftarın hala derbi galibiyetiyle şampiyon olmuş kadar tatmin olmasını sizlerin yorumuna bırakıyorum. Belki de Scudetto’nun ön koşullarından biri de önce bu psikolojiyi değiştirmektir.

ggroma-kunye
Güven Güngör
Yazar/Editör
favicon-1 faviconGvnGngr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir