5 Adımda Eski Günlere Geri Dönüş

1491602_w2

Jose Mourinho’nun üç kupa kazanarak noktaladığı 2009/10 sezonundan bu yana yedi farklı teknik direktör Inter’i çalıştırdı ve her biri gerisinde bir enkaz bırakarak ayrıldı. Her sezona “o sezon bu sezon olmalı” parolasıyla başlayan Milano ekibini hala eski günlerinden çok uzaklarda. Taraftarın takımdan uzaklaşması, yalnış ve kısa vadeli kadro planlamaları ve tabiki takımın kimyasına uymayan teknik adam seçimleri bu sorunlardan sadece birkaçı. Son olarak Lazio’yu çalıştıran Stefano Pioli kısa süren De Boer saltanatının ardından takımın başına getirildi ve ilk maçına Milano Derbisi’nde çıktı. Bir Inter sempatizanı olarak naçizane görüşüm Inter’i düzlüğe çıkartacak ismin Diego Simeone olduğudur. Lakin günümüz şartlarında bunun pek de mümkün olmadığı düşünürsek Inter’in elini çabuk tutması gerekli. Pioli bu kapasiteye sahip fakat değiştirmesi gereken birtakım şeyler olacak. 

1) SOYUNMA ODASI

İtalyan teknik adamın işe soyunma odasından başlaması gerek. Özellikle Zanetti’nin bırakmasından sonra takımdaki lider oyuncu eksikliği önceki teknik adamlarından başına dert olmuştu. Kendisine yardımcı olması adına Walter Samuel’i teknik ekibine katan Pioli çok doğru bir hamleyle başlamış oldu. Lazio’da benzer bir sorunla karşılaşmış; Stefano Mauri ve Cristian Ledesma gibi tecrübeli isimler ile üstesinden gelmiş hatta Antonio Candreva’yı takım kaptanlarından biri yaparak onun liderlik özelliği kazanmasına katkıda bulunmuştu.
Inter’deki bu benzer problemi aşması çok zor olmayacaktır. Savunmada Miranda, orta sahada Medel ve Banega gibi tecrübeli isimler mevcut. Yaşlı kurt Rodrigo Palacio’yu da unutmamak gerek. Soyunma odasında yakalacağı güç Pioli’nin işini kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde Pioli Mourinho sonrası başarısız olan 8. teknik adam olarak anılacak.

2) TAKIM – TARAFTAR BÜTÜNLÜĞÜ

Senelerdir süre gelen takım ile taraftar arasındaki buzlar hala erimiş değil ve en son yaşanan Icardi – Curva Nord sürtüşmesi ile daha ciddi bir hal almışa benziyor. Genç kaptan ile Curva Nord’un bu soruna acilen nokta koyup Inter için tek bilek olmaları gerekli. İtalya’nın taraftarın en çok söz sahibi olduğu ülkelerin başında geldiğini düşünürsek, taraftarı tekrar Guiseppe Meazza’ya çekmek oyuncular ve yönetimin öncelikli hedefi olmalı.

3) OYUNCULARLA BİREBİR İLETİŞİM 

Pioli’nin en bilinen özelliklerinden biri de oyuncularına kariyerlerinin en formda sezonlarını yaşatmasıdır. Parma’nın başındayken Antonio Candreva’nın yıldızını parlatmış, sonrasında Lazio’da da beraber çalışmışlardı. Şimdi ise Inter’de buluştular. Milano ekibinde bunun gibi artık çıkış yapması beklenen birçok oyuncu bulunuyor. Kolombiyalı genç stoper Jeisson Murillo, büyük ümitlerle transfer edilen Geoffrey Kondogbia ve gözlerden uzakta kalmış Stefan Jovetic bu isimlerin başında gelmekte. Ayrıca hali hazırda patlamaya hazır bir Mauro Icardi mevcut. Öte yandan De Boer’un pek fazla tercih etmediği takımın önemli oyuncularından Ivan Perisic, Marcelo Brozovic ve yaz aylarında İtalya ile iyi bir turnuva geçiren Eder’i tekrar takıma kazandırması gerekli.

4)  TAKIM SAVUNMASINI DÜZELTME

Pioli Lazio’yu çalıştırırken Hollandalı stoper Stefan de Vrij’ı savunma dörtlüsün lideri olarak seçmiş, bu hem oyuncuyu geliştirmiş hem de takım savunmasını iyileştirmişti. Inter’in geçen sezon kadrosuna kattığı Joao Miranda gerek tecrübesiyle gerek de hali hazırda savunmanın lideri olmasıyla bu işi Pioli adına yapacak ilk isim olacaktır. Ayrıca Pioli’nin Murillo’yu da bu konuda geliştirmesi gerekli. Caner’i yetersiz bulduğu için gönderen, buna rağmen Santon – Ansaldi ikilisinden de verim alamayan De Boer’un aksine Pioli’nin D’Ambrosio-Ansaldi ikilisini tercih etmesi bekleniyor. Bu bölgeye birinci sınıf oyuncuların transfer edilmesi gerek. Torino’dan Zappacosta ya da Manchester United’dan Matteo Darmian aklıma gelen ilk isimler. Ayrıca Rannocchia ile yollar ayrılmalı, rotasyon adına stoper transferi yapılması gerekli. Genoa’lı milli oyuncu Izzo bu iş için biçilmiş kaftan olabilir. Inter’in ara transfer dönemi öncesi kendisine iyi bir plan çizip ocak ayı geldiğinde hızlıca hareket etmesi gerek.

5) UZUN VADELİ GENÇ BİR YAPI

Milano ekiplerinin son yıllardaki çöküşünün nedenlerinin başında şüphesizki geç kalınmış revizyon var. Milan bunu bir nebze düzeltmeyi başarmış gibi gözüküyor. Donnarumma, Locatelli gibi altyapı oyuncularından birer Baresi ve Maldini örnekleri oluşturabilirler. Şehrin diğer takımına dönecek olursak bu konuda pek bir ilerleme gözükmüyordu. Son olarak alınan Gabigol biraz olsun Inter taraftarının gönlüne su serpmeyi başardı. Brozovic, Murillo, Kondogbia, Joao Mario, Mauro Icardi gibi isimleri telafuz ettiğinizi duyar gibiyim fakat öncelik altyapıdan gelecek oyuncularda olmalı diye düşünmekteyim. Taraftarın daha çok sempati duyacağı ve sahipleneceği bu gençler Inter’in doğrudan geleceğini temsil etmekte.


Mehmetcan Arısoy  Yazar
favicon-1 faviconcaricaturistamc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir