Şans, Tesadüfleri Sevmez

liverpoolsanssizligi

Emirates’te kazan, Stamford Bridge’de kazan, son şampiyonu evinde yen ve Burnley’e yenil. Tipik Liverpool. Son yıllarda Liverpool’un ihtiyacı olan şey istikrardı, ve Alman hoca geldiğinden beri Liverpool’un ligdeki en skorer ekip olmasıyla birlikte Jurgen Klopp’un takımının büyük sınavı da bu.

Chelsea’yi yendikten sonra, Salı günü Derby Country ile Lig Kupası’nın üçüncü turu anlamına gelen bir maç olmasına rağmen bütün Liverpool hayranlarının ve futbol alimlerinin gözü Hull City maçının üstündeydi. Hull City maçı dikkat çekti çünkü Liverpool’un ayağının kayabileceği düşünülüyordu. Liverpool’un büyük takımları yenmekle ilgili hiçbir sorunu yoktu. Kırmızılar, orta sıra takımı ya da “büyük oyuncu takımı olmayan” dediklerimize karşı zorlanıyordu. Eğer son yıllarda Liverpool’u takip ediyorsanız, hepimiz Luis Suarez’in öncülüğündeki Liverpool’un şampiyonluğu az farkla kaçırdığı 2013/2014 sezonunu hatırlıyoruz. 101 golle ve sadece 2 puan az gelerek. O müthiş sezonda Liverpool Hull City’ye 3-1 kaybetti ve eğer o maçı kazansalardı, Steven Gerrard bugün gururla Premier Lig madalyası takıyor olurdu. Lakin, o maç Liverpool’un şampiyonluğuna mâl olan maçtı. Liverpool’un Premier Lig’de neredeyse şampiyon olacağı bir başka sezon ise 2008/2009 idi. Liverpool Rafa Benitez yönetimindeyken, Şampiyonlar Liginde Avrupalı güçlerden biriydi. Fernando Torres ve Gerrard adanın her tarafında defanslara dehşet saçıyordu ve herkes Old Trafford’daki Cristiano Ronaldo’lu bir takımın kudretli kırmızılara karşı umutsuz olduğu 4-1’lik deplasman galibiyetini hatırlar. Malesef, o sezon Liverpool şampiyonluk için 4 puan az geldi. O sezon Liverpool’a bir daha geri alınamamak üzere liderliği kaybettiren maç Hull City karşısında alınan beraberlikti. 

klopp

İşte bu yüzden tüm Liverpool taraftarları, Liverpool’un yakın tarihini bilen herkes Hull City maçını iple çekiyordu. Klopp’un Liverpool’u aynı hatayı yapacak mıydı, yoksa Alman hoca takımını her rakibi aynı düşünmek için disipline edecek miydi? Rakibin kim olduğu önem arz etmez; Arsenal, Chelsea, Hull City ya da başka bir takım. Ve evet, maç öncesinde röportajında Klopp oyuncularının istekli ve kızgın olmalarını, rakip takımın ismine bakmaksızın oyunu domine etmeyi ve yaratabildikleri kadar pozisyon yaratmayı arzulamalarını istediğini söyledi. Hatta taraftarlardan bile rakibin isminin önemli olduğunu düşünmemelerini istedi. Eğer büyük bir maçsa oyuncular her pozisyon yakaladığında herkes sevinçle bağırır ama eğer “küçük bir kulübe” karşı yapılan bir maçsa insanlar hayal kırıklığına uğrar: Taraftarlardan her rakibi aynı tutmalarını isterken Klopp’un söylediği buydu. Cumartesi geldi, oyuncular sahaya çıktı. Tüm taraftarlar “You’ll Never Walk Alone”u(Asla Yalnız Yürümeyeceksiniz) söylüyordu ve oyun başladı. Bu sezon, Hull City iyi bir başlangıç yapmıştı ve iyi futbol oynuyorlardı, otobüsü park etmediler, yaratmaya ve gol atmaya çalıştılar. Ne var ki, Liverpool çok enerjik, çok istekliydi, topu kaybettiklerinde hemen geri istiyorlardı. Mükemmel bir yarı sonrası skor 3-0’dı. İkinci yarıda Liverpool tempoyu biraz kaybetti ama yine de oyunu 5-1 bitirdi. Bu Premier Lig’de üst üste 3. galibiyet demek oluyordu, büyük ihtimalle Liverpool’un Suarez döneminden beri yapmadığı bir istatistikti.

Eğer Liverpool kazanması gereken maçları kazanırsa, kesinlikle şampiyonluk yarışında olacaktır. Hull City maçı Liverpool’un daha az güçlü rakiplere karşı iyi performans gösterebileceğinin kanıtıydı ama bunu her hafta yapmaları lazım: Bir sonraki sınav ise Swansea City deplasmanı. Klopp Premier Lig ünvanını 25 yıl sonra Anfield’a getirecek mi, görmek için bekleyeceğiz ama Liverpool’un geliştiği ve doğru yolda gittiği kesin. Ne yazık ki iyi giden başka takımlar da var ve Premier Lig’deler. Manchester City 6 maçta 6 galibiyetle lider ve Liverpool taraftarlarının gerçekten ümit ettiği şey Burnley maçının sezon sonuna gelindiğinde onların “Hull City” maçına dönüşmemesi…

liverpool
Astrit Imeri
Konuk Yazar
favicon-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir