Napoli: Serie C Bataklığından Şampiyonlar Ligine

maradona-giordano-careca

Napoli son birkaç yıldır istikrarlı bir yükselişin içinde. Bu istikrarlı yükselişin öncesinde ise 2004 yılında iflas etmişti ve amatöre düşürülmesi söz edilen bir enkaz yığının içindeydi. 80’lerdeki Maradona-Giordano-Careca üçlüsünden -nam-ı diğer “Ma-Gi-Ca”– sonra 90’lar ve 2000’lerdeki başarısızlıklar ve yüksek maliyetli transferler kulübü borç batağına sürüklemişti. Ma-Gi-Ca döneminden geriye kalan ise 2 Serie A şampiyonluğu, 1 İtalya Kupası, 1 İtalya Süper Kupası ve 1 Uefa Kupası‘ydı. Bu başarıların ardından Napoli taraftarı iflas etmiş kulübü kurtarabilmek için birçok gösteride bulundu ve en sonunda Aurelio De Laurentiis elini taşın altına koyup kulübü satın aldı. Uzun pazarlıklar sonrası borçların ödeneceği teminatına karşılık federasyon, yeni sezonda Napoli’yi Serie D’ye değil Serie C’ye düşürme kararı aldı. İşte… her şey yeniden başlıyordu.

Napoli bu ilk sezonunda takımın başına şu anki İtalya Milli Takımının teknik direktörü olan Giampiero Ventura’yı getirmişti. Yapılan transferler ile takımın ilk hedefi bu bataklıktan kurtulup Serie B’ye yükselmekti. Napoli sezon bitiminin ardından play-off’lara kalmıştı. Play-off finalinde bir başka Napoli temsilcisi Avellino ile Serie B’ye yükselme mücadelesi vereceklerdi. Ne var ki ilk maçta San Paolo’da alınan 0-0’lık beraberlik yeterli olmayacaktı. Avellino da kendi evinde 2-1 kazanıp Serie B’ye yükselince Napoli bu bataklıkta 1 sene daha geçirmek zorunda kalacaktı. Bu hezimetin ardından teknik direktörlüğe Edi Reja getirildi. Neticesinde Napoli 2005/06 sezonunda elini kolunu sallaya sallaya Serie C şampiyonu oldu. Bir sonraki sene Serie B’de Calciopoli skandalıyla küme düşürülen ve 2 şampiyonluğu silinen Juventus’un ardından 2. olarak Serie A’ya yükseldi. 

Batalıkta geçen 3 yılın ardından Serie A’ya yükselen Napoli’deki en büyük kahraman kuşkusuz Emanuele Calaio‘ydu. Serie A’da başarı yakalamak adına ise genç ve yetenekli oyunculara yöneldiler. Bu kapsamda Lavezzi, Hamsik, Gargano gibi oyuncular kadroya kazandırıldı. Serie A’daki ilk sezonda lig 8. bitirildi. Ama asıl değişiklik 2009-2010 yılında ligde 7 maçta 7 puan alan Roberto Donadoni’nin kovulması ve yerine Walter Mazzarri’nin getirilişiyle başladı. Mazzarri bu başarısız sezon başlangıcının ardından oynattığı 3-5-2 ile sezonu 6. bitirdi ve Napoli yıllar sonra UEFA Kupasında mücadele etme hakkı kazandı. Kazanılan bu ivme ile 2010-11 sezonunda Cavani transfer edildi. Cavani-Lavezzi-Hamsik üçlüsünün adeta patlama yaşadığı sezon sonunda Napoli ligi 3. bitirip Şampiyonlar Ligi vizesi aldı. Böylece 2004’te iflas eden Napoli, 6-7 yıl içinde toparlanıp inanılmaz bir geri dönüş hikayesiyle Devler Liginde yer almış oldu. Şampiyonlar Liginde ise Bayern, City, Villareal grubundan 2. olarak çıktı fakat ilk turda Chelsea’ye elendi. Bu sezonda yükselişini İtalya Kupasını kazanarak taçlandırdı.

Şimdi geldik 2016-17 sezonuna… Napoli bu uzun ve zorlu maratonun ardından istikrar sahibi, borç değil kâr yapan ve hep ilk 3’ü hedef edinmiş bir kulüp haline geldi. Bu başarıda en büyük paya sahip olan isim ise kuşkusuz Aurelio de Laurentiis’tir.

 
Asım Çevik – Yazar
favicon-1 favicona_cevik41

Editörün Notu: Çarşamba günü Şampiyonlar Liginde oynanacak Napoli-Benfica maçından önce belki de maça farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak, ayrı bir anlam katacak bu tarihi bilgileri bizlerle paylaştığı için bir futbolsever olarak Asım Çevik’e teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir