Fitbol ve Socrates Haziran 2016 Sayılarında İtalyan Futbolu

Futbol evreninin içinden her ay birbirinden ilgi çekici yazılar çıkarmayı başaran Fitbol ve Socrates dergilerinin bundan sonraki bütün sayılarında İtalya futboluyla ilgili yer alan yazı başlıklarını, dergiyi almak isteyen İtalya severler için bir rehber olması açısından buradan paylaşacağım.

fitbol Haziran 2016 – Sayı 10 – 114 sayfa – Fiyat: 10TL (KKTC: 11TL)

CkGGhnAWEAA8-gv

 • 14 Turnuva 14 Hikaye isimli yazısıyla Elif Bekfelavi şimdiye kadar oynanmış olan 14 Avrupa Şampiyonasının hikayesini anlatıyor. Ev sahibi İtalya’nın şampiyon olduğu, “ilklerin ve garipliklerin” turnuvası olan 1968 Avrupa Şampiyonasına da Penaltı Yok, Yazı Tura Var başlığı ile yer veriyor.
 • Üç Hasta Adam başlıklı yazısında İsmail Şayan Euro 2016 için adaylığını koyan İtalya, Fransa ve Türkiye’de statların ve tribünlerin durumunu anlatıyor. İtalya’da Durum başlığı altında Juventus’un önce Delle Alpi’yi kamudan satın alıp, sonra yıkıp yeni stadyum yapmasının astronomik getirilerini çarpıcı rakamlarla çok güzel açıklıyor. Yanı sıra seyirci oranları ve gelirleri düşen İtalya liginde benzer hamleler yaparak aynı şekilde zarardan dönmeyi hedefleyen Sassuolo, Roma, Lazio, Milano ekipleri ve diğerlerinin neler yaptıklarına yer veriliyor.
 • Fitbol’un bu ayki kapak konusu olan, daha önce Serie A’da Juventus, Inter ve Milan formalarını da giymiş Zlatan Ibrahimovic‘e; Ali Ece, Okay Karacan ve Güntekin Onay‘ın yazılarıyla ve “Ben Zlatan Ibrahimoviç” adlı otobiyografisinden bir alıntı yazıyla yer veriliyor.
 • A’dan Z’ye Euro 2016 Grupları başlıklı yazı dizisinde Elif Bekfelavi, İtalya’nın da bulunduğu E Grubundaki bütün takımları yorumluyor.
 • Turnuvanın 10 yıldızını konu alan Bulutların Üstündekiler adlı yazı dizisinde Kaan Kavuşan da Juventus’ta forma giyen Paul Pogba‘yı ve Fransa Milli Takımındaki rolünü anlatıyor.
 • Geri kalan yazı başlıklarını, alt başlıklarını ve yazarlarını şöyle sıralayabiliriz:
  Gecelerimize Doğacak Güneşler – Marco Verratti (İtalya) – Koray Durkal
  Kupayı Hangi Eldiven Kaldıracak? – Gianluigi Buffon – Mazhar Yasin
  Söz Komutanlarda – Antonio Conte (İtalya) – Elif Bekfelavi

SOCRATES Haziran 2016 – Sayı 15 – 142 sayfa – Fiyat: 10TL (KKTC: 12TL)

kapak15

 • İki Çocuk başlıklı yazısında Onur Erdem daha önce Juventus formaları giyen Theirry Henry ve David Trezeguet’nin hikayesini duygusal yönüne ağırlık vererek anlatıyor.
 • Taban Tabana başlıklı üç sayfalık yazısında Atahan Altınordu İtalya ve Hollanda arasında oynanan Euro 2000 yarı finalini çok güzel bir dille anlatıyor.
 • Fısıltı başlıklı yazısında İlhan Özgen, yine üç sayfalık bir alanda bizi İtalya Milli Takımının 1968 Avrupa Şampiyonası şampiyonluğundan alıp, 1982 Dünya Kupası şampiyonluğuna kadar götürüyor. İtalya futbolunun o anki durumunun, kadrosunun ve özellikle Totonero şike skandalının ardından gelen 1980 Avrupa Şampiyonasının takım takım, maç maç anlatıldığı; satırların nasıl aktığını fark etmediğimiz bir serüvene çıkıyoruz.

Untitled-1

Socrates bu ayki sayısında 20 genç yazarın kaleminden 20 Genç Yıldız adlı bir ek kitapçık ile Euro 2016’da genelde 23 yaş altındaki dikkat kesilmemizi gerektirebilecek oyunculara parmak basıyor. Önsözünde Caner Eler’in de söylediği gibi beş sanatçının nefis illüstrasyonları kaçırılmaması gereken bu harika ekin tamamlayıcıları oluyor. İşte bahsi geçen 20 genç oyuncudan İtalyan futboluyla doğrudan ilgili olanlar ve onları anlatan genç yazarlar:

 • Federico Bernardeschi – İlhan Özgen
 • Alvaro Morata – Kutay Ersöz
 • Paul Pogba – Emre Özcan

Yazarın notu: Türk futbol yorumculuğu denince akıllara çoğunlukla 4 büyük takımı temsilen birer yorumcunun tartıştığı ve bir moderatörün sunduğu formatta TV programları geliyor. Avrupa futbolunun tartışılması bir yana dursun, büyük takımların Anadolu takımlarıyla yaptıkları lig maçlarından sonra maç sonu değerlendirmelerinde sanki büyük takım maçı yalnız başına oynamış gibi Anadolu takımının eleştirisi bazen hiç yapılmıyor bile.

Türkiye’deki futbol seyircisi de zaten şifreli yayınlara erişimi olmadığı için pek bilgi sahibi olmadığı Avrupa futbolunun yorumlarını dinlemek istemiyor; yorum programları yeterince bahsetmediği ve maç içi görüntüleri veremediği için Avrupa futbolu hakkında hiçbir zaman bilgi sahibi de olamıyor. Ayrıca futbol programları da seyircinin çoğunluğu Türkiye’deki ilk dört kulübü dinlemek istediği için bu talebe göre yorum yapıyor. Sonuçta olay seyirci ve programlar arasında kısır bir arz/talep döngüsüne dönüşüyor.

Bu blogun varoluş motivasyonlarından biri de ortada İtalya futboluyla ilgili hiçbir Türkçe yorum kaynağının olmayışı ve Türkiye’deki İtalya futbolu izleyicisinin bu ihtiyacını karşılamak olmuştur. “Türkiye’de birçok İtalya ligi izleyicisi, birçok futbol yorumcusundan daha iyi İtalya ligi yorumlar.” düşüncesinden güç alarak başlatılmış bir uğraştır.

Tabi yukarıdaki genel yargıların içerisine kesinlikle girmeyen birçok futbol adamı ve yayını da var Türkiye’de. Futbol tarihini ve güncel dünya futbolunu mesleğinin hakkını vererek bilen ve takip eden, bulunduğu konuma eski futbolcu ya da emekli hakem olduğu için gelmemiş olan onlarca futbol yorumcusu ve yazarı… İşte bize bu yazarlardan birçoğuna ulaşma imkanı sağlayan iki dergi, Fitbol ve Socrates, okuma oranı düşük olan Türkiye’de kanımca daha çok okunmalı.

ggroma-kunye
Güven Güngör
Yazar/Editör
favicon-1 faviconGvnGngr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir