San Siro’ya Giden Yol

San Siro'ya Giden Yol (0)

Şampiyonlar Ligi’nde 2015-2016 sezonu bu gece San Siro’da (Giuseppe Meazza) oynanacak Atletico Madrid – Real Madrid maçı ile sonlanacak. Ülkemizden henüz Şampiyonlar Ligi Finali seviyesine erişebilen bir takım çıkmadı. İtalya’da ise, geçen sezon finalde kaybeden Juventus, bu sene ülkesindeki finalde oynamak istiyordu. Son 16 turunda son dakika golü ile Bayern Münih’e elenerek erken veda etti Şampiyonlar Ligi’ne ve final şansını kaybetti. San Siro’yu birlikte kullanan Milano’nun 2 büyük kulübü Milan ve Inter ise bu şansa hiç sahip olamadılar. Şehrin hem mavi hem de kırmızı yakası, Avrupa kupalarında yarışma hakkını elde edemedikleri sezonun finalini evlerinden izleyecekler. Son 10 sezonda 2 kez Milano’ya gelen kupa, kendi evlerinde, İspanyolların elinde yükselecek bu akşam.

İtalyanlar maçı izlerken hem ah çekeceklerdir, hem de yeniden o seviyelerde rekabet etmenin tatlı hayalini kuracaklardır. Ama tekrar San Siro’da bir Şampiyonlar Ligi finali izleyip izleyemeyecekleri ise, tam bir muamma. 2 takım da kendi stadyumlarını yapmak istiyorlar. Ancak ekonomik sıkıntılar nedeni ile San Siro’da devam kararı alıyorlar. Belki bir daha San Siro’da final izleyemeyiz. Ama oranın havasını futbol severlere bir nebze aktarabiliriz.

Ben de daha önce gitmiş olduğum San Siro’yu kaleme aldım. Avrupa’nın en büyük ve muhteşem stadyumlarından birisi olan San Siro’nun atmosferi, müzesi, soyunma odası, taktik tahtaları. Kameralara yansıyan ve yansımayan kısımları ile güzel bir San Siro derlemesi sunuyoruz.

Bu yaz (2014), uzunca bir süre tatil yapma fırsatı buldum. Bu süreç içerisinde, önce Türkiye, ardından da Avrupa’da birçok şehri gezdim. Avrupa’da toplam 15 civarı ülke ve 25 civarı şehir gezdim. Aralarında en fazla zaman geçirdiğim yer, İtalya’nın Milano şehri oldu. Sebebi, tamamen duygusal…

San Siro İzlenimleri yazıma başlamadan önce, kısaca Milano’dan bahsetmek istiyorum. Milano, İtalya’nın kuzeyinde yer alan, Avrupalı özellikleri diğer İtalyan şehirlerine göre daha fazla olan, ancak mimari, tarihi, sanat vs.. konularında diğer büyük İtalya şehirlerinden geride kalan, moda denince Paris ile birlikte Avrupa’nın merkezi olan bir şehir. Bir gezgin için aslında çok da tercih edilmeyecek bir şehir. Şehir ulaşımı, büyüklüğünü göz önüne aldığımızda oldukça rahat. Şehrin merkezinde inanılmaz sayıda ağaç var. Sürekli gölgeler içinde yürüyor hissi yaratıyor insanda. Tramvay yolları da buralardan geçiyor ve nostaljik bir hava katıyor. Ayrıca geceleri şehir turu yapan, romantik tramvaylarda var.

Milano şehrine 2 defa giderek, toplam 4 gün şehirde kaldım. Bunlardan birincisi, San Siro ziyareti ve resmi AC Milan ürünlerinden almak ile geçti. İkinci sefer gitme amacım, 20.09.2014’de oynadığımız Juventus maçını izlemek içindi.

San Siro’ya Giden Yol

11.09.2014 Perşembe

San Siro'ya Giden Yol (1)

San Siro, şehrin biraz dışında kalıyor. Olimpiyat Stadı gibi düşünülebilir. Normal günlerde ulaşım için Metro’nun Lotto durağından indikten sonra, 46 numaralı otobüs ile 15 dakika kadar gittikten sonra ulaşmak mümkün.

Maç günleri ve maç günlerinden önce stat ziyareti mümkün değil. Bunun dışındaki zamanlarda, stadyum turu, San Siro Müze turu ve San Siro Store gezilebiliyor. Hatırlatmakta fayda var. San Siro aynı zamanda şehrin diğer takımı, ezeli rakibimiz Inter’in de stadı. Dolayısı ile Müze, Store, Stadyum paylaşımlı olarak ayarlanmış şekilde.

San Siro'ya Giden Yol (2)

Otobüs aslında stadın tam önündeki duraktan geçiyor. Ancak ben San Siro’yu görür görmez, ilk durakta indim. O havayı iyice solumak için. Yaklaşık 10 dakika yürümek durumunda kaldım.

San Siro'ya Giden Yol (3)

Ve sonunda stada geldim. Hep fotoğraflarda gördüğümüz stadımızı, artık ben fotoğraflayabilirdim.

San Siro'ya Giden Yol (4)

Stat içinde bulunan bar, gezi esnasında ziyaret edilebiliyor.

San Siro'ya Giden Yol (5)

Oldukça sakin bir günde gitmiştim. Toplam da 20-30 ziyaretçi ancak vardı benim gittiğim saatlerde.

San Siro'ya Giden Yol (6)

San Siro Turu + Müze Gezisi, toplamda 17 €. Fiyat oldukça makul. Gezilen yerlerde büyük bir tarih yattığı düşünüldüğünde, daha fazla da olsa verilebilir bir ücret aslında.

San Siro'ya Giden Yol (7)

Stadın bu kısmında yer alan duvarda, Milan ve Inter’in kazandığı uluslararası kupalar ile ilgili bilgileri içeren tabelalar var. Resimde bunların bir kısmı gözüküyor. Görünen kısmından da belli olacağı üzere, Milan bu duvarda da hegemonya kurmuş durumda.

San Siro'ya Giden Yol (8)

Stadyum turu için gezime başladım. Bilet kontrolünden sonra, ilk önce bir koridor çıkıyor. Orada röportaj vs. yapıyorlar. O koridorun arka planında Inter’in reklamları, logosu vs. olduğu için fotoğrafını çekmedim. Hemen ardından soyunma odalarına giden bu koridordan geçiyoruz.

San Siro'ya Giden Yol (9)

Koridorun sol taraflarında soyunma odaları var. İlk önce Milan’ın, sonra Inter’in soyunma odası var. Burası bizim soyunma odasının girişi.

San Siro'ya Giden Yol (10)

Burası da soyunma odasının bir bölümü. Soyunma odası, yuvarlak bir dizilime sahip.

San Siro'ya Giden Yol (11)

Yuvarlak olması sayesinde, herkese rahatça hitap edebilmek mümkün oluyor. Soyunma odasında şöyle bir düzen var. 10+3+10 şeklinde toplam 23 koltuk var. Her koltuğun üzerinde LCD ekranlar var. Maçlardan önce her koltuğun üzerindeki LCD ekranlarda oyuncuların isimleri, forma numaraları yazıyor(muş). Görevli rehber öyle söyledi.

San Siro'ya Giden Yol (12)

Burası da teknik direktörün takıma direktiflerini verdiği masa.

San Siro'ya Giden Yol (13)

Burası 3’lü koltuk. Neden bu 3 koltuğun ayrı olduğunu sormuştum. Buranın da ayrı bir düzeni varmış. 3’lü koltuğun ortasında, takımın kaptanı oturuyormuş. Sağında ve solunda ise, takımın yıldız oyuncusu ve takımın genç yeteneği oturuyormuş. Geçen sene için (2013-2014), Balotelli, Montolivo, El Shaarawy oturuyormuş. Önceki yıllarda Ambrosini’nin, Maldini’nin ortadaki kaptan koltuğunda oturduğunu da belirtelim.

San Siro'ya Giden Yol (14)

Soyunma odasından çıktıktan sonra, ileriden sağ taraftan sahaya inen bu merdivenlere çıkılıyor.

San Siro'ya Giden Yol (15)

Merdivenlerin bitiminde ise tünel var. Buradan sonrası artık çimlere açılıyor.

San Siro'ya Giden Yol (16)

Ve karşımızda San Siro. Mavi tribün, Milan kale arkası. Turuncu tribün, maraton.

Tünelden çıkınca bir hayal kırıklığı oluştu bende. Stat küçük geldi gözüme. Daha sonra fark ettim ki, aşağıdan baktığım için ve tribünler boş olduğu için öyle geliyordu.

San Siro'ya Giden Yol (17)

Sahanın içine girmek yasak. Çimler bakımda. Yeşil tribün ise, Inter’in kale arkası. Stadı biz kullandığımızda, rakip takım taraftarları buranın 3. katında oluyor.

San Siro'ya Giden Yol (18)

Kırmızı tribün ise, VIP ve locaların olduğu bölüm.

San Siro'ya Giden Yol (19)

Kırmızı tribünün belli yerlerine çıkmaya izin veriyorlar. Diğer tribünlere ise giriş izni yok.

Üst bölümlere çıktıkça, stadın büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor. Tünelden çıktığım zamanki hayal kırıklığı, hayranlığa bırakıyor kendisini.

San Siro'ya Giden Yol (20)

Burası da locadan bir kısım. Üst tarafta yayıncı kuruluş ve basın için olan bölüm var.

San Siro'ya Giden Yol (21)

Curva tribünlerinin önünde fotoğraf çektirdik.

San Siro Müzesi

San Siro'ya Giden Yol (22)

Burası müzeden bir bölüm. San Siro’nun maketi. Bir benzeri, puzzle olarak San Siro Store’da satılıyor. Aldım kendime bir tane.

San Siro'ya Giden Yol (23)

Müzenin bir çok bölümünde, formalar, toplar vs. var. Burası da 2003 Juventus finaline ait bölüm.

San Siro'ya Giden Yol (24)

Müze de diğer bölümler gibi Inter ile ortak kullandığımız bir bölüm. Ancak müzenin neredeyse %80’i Milan’a ait. Çok büyük bir tarih yatıyor müzede.

San Siro'ya Giden Yol (25)

2007 Liverpool finaline ait bölüm. Attığı 2 golle 7. Şampiyonlar Ligi kupamızı getiren efsanelerimizden Inzaghi’nin forması, müzede yerini almış durumda. Yan bölümde de, takımın yıldız isimlerinin formalarını görüyoruz.

San Siro'ya Giden Yol (26)

2003-2005 arası dönem. Forma sponsorumuzun Opel olduğu zamanlar.

San Siro'ya Giden Yol (27)

Biraz daha eskiler. 1926-1954-1990’a ait bölüm.

San Siro'ya Giden Yol (28)

25 yıl boyunca kulübümüzde profesyonel olarak oynayan Paolo Maldini’nin heykeli de yer alıyor müzede.

San Siro'ya Giden Yol (29)

Neredeyse benim ömrüm kadar zamanı tek bir kulüp altında geçirmiş bir efsane.

San Siro Store

Müzenin ardından, San Siro Store’a gittim. San Siro Store, oldukça küçük bir yer. Çok fazla ürün çeşidi yok. Aradıklarımın çoğunu bulamadım. Inter ile ortak kullanıyoruz burayı da. Neredeyse yarı yarıya paylaşıyoruz. Bir kaç parça ürün aldıktan sonra, daha büyük bir store olan, Milan Mega Store’a doğru yola çıktım.

San Siro'ya Giden Yol (30)

Stadın çevresi bu şekilde. Oldukça sessiz, yerleşimin az olduğu bir bölge.

Milan Mega Store

Milan Mega Store, takımın en büyük satış mağazası durumunda. Konum olarak, Milano’nun ünlü Duomo Meydanı’nın arkasında yer alan, alışveriş dükkanlarının bol olduğu bir yerde bulunuyor. Burayı ararken, Inter Store’a rast geldim. Elimde Milan çantası, üzerimde Milan tişörtü ile Milan Mega Store’un yerini sordum. Güzel bir harita ile bana yardımcı oldular.

San Siro'ya Giden Yol (31)

Mega Store 2 katlı. Her yer kırmızı-siyah. İçinde birçok ürünü bulmak mümkün. İnternet mağazasında gösterilen ama burada olmayan bazı ürünler de var maalesef. Buradan yaklaşık 100€’luk bir alışveriş yaptım. Bir kısmı kendime, bir kısmı ise ACM-TR Forumundan bana ulaşan arkadaşlara. “The Complete History of AC Milan Jerseys” kitabının ikinci baskısı çıkmıştı. Aldım hemen. Oldukça değerli bir kitap. Onun dışında, tişört, kupa, defter, kalem aldım.

Milano’dan ayrılık vakti gelmişti. Gezilecek daha çok şehir vardı. Juventus maçı için geri dönmek üzere, şehirden ayrıldım.

San Siro’da İlk Maç: AC MILAN – FC JUVENTUS

20.09.2014 Cumartesi

Avrupa’da olduğum süre boyunca, gidebileceğim tek maç Juventus maçıydı. Diğer maçlarımız hep deplasmandaydı.

San Siro'ya Giden Yol (32)

Maç biletini 26€’ya aldım. Yerim oldukça güzeldi. Milan kale arkasında, Curva’nın hemen üzerinde, 2. katta idim. Bizden yukarıda bir kat daha vardı. Oranın fiyatı 21€ idi. Gitmişken iyi bir yer olsun diyerek, alt kattan bilet aldım. Fiyatın oldukça iyi olduğunu söylemem gerek. Derbi maçına 26€’ya gittim. Normal maçlarda 21€. Aynı zamanlarda Barcelona’nın sıradan bir maçına giden arkadaşlarım, 71€’ya almışlardı en ucuz bileti. İstanbul’da bile biletler daha pahalı. Milano’da yaşasam, her maça giderdim kesinlikle.

Maça geçmeden, kısaca Milano’ya geri dönüş yolculuğumdan bahsetmek istiyorum. Milano’dan ayın 12’sinde ayrıldım ve Juventus maçını izlemek üzere, 21’inde dönecek şekilde belli bir plan yaptım. Maç ilk başta 21’inde oynanacak diye açıklanmıştı. Ancak daha sonra 20’sine aldılar. Bu benim planlarımı bir nebze bozdu. 2 Milano ziyareti arasına, Fransa, İspanya, Portekiz gezileri sıkıştırdım. 18 Eylül akşamında, Porto’dan Milano’ya gitmek için yola çıktığımda, maça yetişememek gibi bir durum ortada yoktu. Her şeyin ters gitmesi gerekiyordu ve neredeyse her şey ters gitti. O zamana kadar ve o zamandan sonra hiç yaşamadığım tren problemlerinin hepsini, Porto-Milano arasında yaşadım. Bozulan, geç kalan, yer bulunamayan trenler vs. derken, kendimi maçtan bir gün önce, Avrupa’nın en güvensiz garı olan Marsilya’da konaklarken buldum. Marsilya’ya kadar gelmek önemliydi, çünkü Milano’ya yakındı. Normal şartlarda, maç günü öğleden sonra Milano’da olabilirdim. Olmadı tabii. Yine aksilikler çıktı. Maça yetişememe tehlikesi ile karşı karşıya iken, programda gözükmeyen bir trenin gelmesi ile, şans benden yana dönmüştü. Üstelik Fransa-İtalya arasındaki muhteşem güzelliğe sahip kıyılarda yolculuk yaparak.

Maça 3 saat kala Milano’ya indim. 18:30 gibi San Siro’ya gitmek için yola çıktım. Lotto’ya kadar gittikten sonra, Milanista’ların arasına karışarak, yola çıktım.

Maç günleri, ücretsiz shuttle otobüsler gidiyor stada. Onlara doğru giderken, büyük bir gürültü ve kalabalığın koşuşturmasına tanık oldum. Takım otobüsü geçiyordu bölgeden. O anda maç moduna girmiştim. Ben de onların peşine takılarak, takımı stada yolcu ettim. Ardından stada gitmek üzere shuttle’lara bindim ve 19:15 gibi stada gelmiştim.

San Siro'ya Giden Yol (33)

Maç öncesinde stadın çevresi bu şekilde. Birçok seyyar satıcı yer alıyor. İnsanlar formalarını giymişler, stada doğru gidiyorlardı. İnsanları izledim bir süre. Tarihimiz film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyordu adeta.

Baresi formaları, Shevchenko, Pato, Nesta, Gattuso, Rui Costa, Kaka’, El Shaarawy vs. hepsi oradaydı.

San Siro'ya Giden Yol (34)

Ben de Maldini formam ile oradaydım. 2009 yılındaki vedasından sonra sınırlı sayıda üretilen, 3 Solo Per Te yazılı ve Maldini’nin fotoğrafının bulunduğu forma ile San Siro’daydım.

Bilet kontrolünde çok az bekledim. Formaliteden üstümüzü aradılar. Biletler zaten elektronik olarak okutuluyor ve hemen geçiliyor. Sonrasında kendi sektörüne doğru yol alıyorsun.

Bu kısım efsane güzeldi. Stada doğru giderken, inanılmaz heyecanlıydım. Adeta koşa koşa gittim. Yıllardır hayalini kurduğum bir şeydi bu ve buna kavuşmama çok az kalmıştı. Tüm gezimin en güzel anlarıydı kesinlikle.

San Siro'ya Giden Yol (35)

Ve sonunda stadyumdaydım. İlk gördüğüm anda büyülendim. Ağzım açık kalmıştı. Türkiye’deki en büyük, en ateşli tribünlere gitmeme rağmen, San Siro bambaşkaydı.

San Siro'ya Giden Yol (36)

Maça 1 saat kala girmiştim stada. Diğer tribünler kısmen boş da olsa, Curva kale arkasındaki yerini almış ve çoktan gösterilere başlamıştı.

San Siro'ya Giden Yol (37)

İlk kez Serie A izlerken gördüğümüz örümcek kamerada oradaydı.

San Siro'ya Giden Yol (38)

Takım ısınmak için sahaya çıktığında, büyük bir sevgi gösterisinde bulunduk. Curva çıldırıyordu.

San Siro'ya Giden Yol (39)

Sanırım gidilebilecek en güzel maça gitmiştim. Takım 11 yılın ardından, 2 maçta 6 puan alarak sezona başlamıştı. Hücum olarak iyiydik ilk 2 maçta. Takımın başında, efsanelerimizden ve tribünlerin sevdiği bir isim, Filippo Inzaghi vardı. Rakip teknik direktör, eski hocamız Allegri’ydi. Rakip, son 3 yılın Serie A şampiyonu Juventus’tu. Senede 1-2 defa doldurabildiğimiz tribünler doluydu.

San Siro'ya Giden Yol (40)

İlk yarının son dakikalarından, top oyunda iken çektirdiğim bir fotoğraf. Tribünler tamamen dolu.

Maç esnasında çok fazla fotoğraf çekmedim ve çektirmedim. O anı doyasıya yaşamak istedim. Oynanan oyuna odaklanmak istedim.

1-0 kaybettik. Juventus orta sahasına karşı koyamadık ve yenildik. De Jong oldukça iyi oynadı. Tam bir lider görünümünde De Jong. Görünmeyen, başlamadan engel olduğu çok pozisyon oldu. Pazzini girer girmez etkili oldu. En önemli fırsatları onun olduğu bölümde yakaladık, ama gol gelmedi bir türlü.

San Siro'ya Giden Yol (41)

Buradan inmesi oldukça zor. Başı dönüyor insanın.

San Siro'ya Giden Yol (42)

Maç sonrasında geri dönmek için shuttle’lar bekliyor. İnsanlar genel olarak bunları kullanıyor toplu etkinliklerde. Tabii ki bedava ve çok modern. Juventuslular ile birlikte seyahat ettik.

San Siro'ya Giden Yol (43)

Gol sevinci yaşayamadım. Galibiyet sevinci yaşayamadım. Efsane isimlerimizin birçoğunu canlı izleyemedim. Ama San Siro’da maç izlemek, birçok şeye değdi. Efsane bir zamandı orada geçirilen süre.

Umarım ülkemizden İtalyan futboluna gönül veren herkes, San Siro’da maç izleme fırsatı yakalar.

Bir sonraki görüşmemize kadar, hoşça kal San Siro.


Taner Kandemir  Yazar
favicon-1 web favicontanerkandemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir