Scudetto 2016: Juventus’un Dönüşü

ACF Fiorentina v Juventus FC - Serie A

Juventus için küme düşme sonrası Scudetto için asıl dönüş hikayesi 2010 yılına dayansa da 2016 da sezon olarak geri dönüşün en güzel örneklerinden birine sahne oldu. Bianconeri için rüya gibi geçen 2014/15 sezonunun ardından taşlar yerinden oynamaya başlamıştı. Pirlo ABD yolcusu olurken, Tevez’in memleket hasreti baskın geliyor, Vidal ise daha fazla parayı seçip Bayern’e gidince kulüpte dengeler fazlasıyla değişiyordu. Takımdaki kilit oyuncuların kaybedilmesiyle sezon başlangıcı kimsenin tahmin edemeyeceği kadar kötü, hatta felaket olmuştu.

Takıma yeni katılan oyunculardan Mandzukic Atletico Madrid sonrası farklı bir oyun yapısına alışmaya calışırken, genç Dybala kendisine ödenilen fahiş bonservis bedelinin baskısını omuzlanmaya calışıyordu. Bonservis ödenmeden alınan Khedira sakatlıkla boğuşuyor, Alex Sandro ve Cuadrado da sezon başında yeni takımlarına adapte olmaya calışıyorlardı. Takımın yılduzlarından Pogba ise Pirlo sonrası farklı bir sorumluluk üstlenmeye calışırken buluyordu kendini. Kaçınılmaz bir yeniden yapılanmanın içindeydi Juventus. Bütün bunların sonucunda saha içinde 4 yıldır işleyen çark kilitlenmişti.

Serie A’ya çok iyi başlayan Inter’in aksine ilk 6 hafta itibariyle şampiyonluk potasının çok uzağında olan Juventus için dönüm noktası ise tam bu noktada kazanılan Torino derbisi olmuştu. Bu maçla beraber takımdaki yeni oyuncuların yavaş yavaş takıma uyum sağlamasıyla, bilhassa genç Dybala’nın katkılarıyla, soluksuz bir ayağa kalkışın adımları atılmaya başlanmıştı. Juve tarafında işler yolunda gitmeye başlarken Inter de çöküşü yaşıyordu. Napoli ise zayıf kadro derinliğiyle şampiyonluk yarışının sonunu getiremiyordu. Roma Rudi Garcia ile istikrarsız sezonun sonunu getiremeyip eski hocası Spaletti’yle tekrar Şampiyonar Ligi potasına girerken, Milan yine eski günlerinin çok uzağındaydı. 6. hafta sonrasında 15. sıradayken, dile kolay 25 haftada alınan inanılmaz 24 galibiyet şampiyonluğu getiriyordu Juventus’a.

Bianconeri için Avrupa’da ise kırılma anlarındaki şanssızlıklar belirleyici oluyordu. Gruplarda City’yi 2 maçta yenmelerine rağmen grubu ikinci bitirip Bayern ile eşleşmişlerdi. Alman ekiple oynanan ikinci maçtaki kırılma anları, Avrupa defterini erken kapatmalarına yol açtı.

2015/16 Serie A sezonu iniş-çıkışların çok keskin olduğu, yıllar sonra bile hatırlanacak efsanevi Juventus geri dönüşüyle noktalanırken, takımın yaşayan efsanesi Buffon da Serie A’nın en uzun gol yememe rekoruyla sezonu taçlandırdı.

künyejuve-künye
Hacı Ali Kanat
Konuk Yazar
favicon-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir