İtalya 1 – 1 İspanya: Gençleşebilmiş Azzurri

italya

“Gençleşemediler.”
Hep bu denirdi İtalya’nın düşüşü için.
Birkaç senelik bir dönemin popüler söylemiydi.
Sonradan gençleşen İtalya ise “efsane” oyunculardan, en fazla “yıldız adayı” oyuncu havuzuna düşmek zorunda kalmıştı.
Dünkü İtalya – İspanya maçının ilk yarısı da bir nevi buna örnek teşkil ediyordu.
Fakat ikinci yarıda ard arda değişiklikler geldi ve…
İtalya gençleşti. Hem de eskisinden daha iyi oluverdi.
Insigne, Bernardeschi, Zaza, Jorginho… Hepsi en fazla 24 yaşındaydı.
Belki Fransa’nın süperstar çocuğu Pogba değillerdi. Ama maçın bütün çehresini değiştirmeyi başardılar.
En önemlisi de onlara sırf hazırlık maçı maksadıyla şans verilmiş değildi, bu gençler zaten takımlarının en formda oyuncularıydılar.
Şahsi futbol görüşüme göre 24 yaşındakiler bir sene içerisinde “genç” statüsünü kaybedecekler.
Bu ay 25 yaşına giren Florenzi için iş o noktaya zaten geldi. Fakat söz konusu İtalya olunca, biz gene de biraz tolerans gösterip onları gelişim sürecindeki futbolcular olarak değerlendirebiliriz.

Florenzi, Totti-De Rossi-Florenzi hattının son halkası. Artık Totti’yi saymazsak Roma’nın ikinci kaptanı. İki sene önce sağ kanatken beke çekildi. Bu nedenle ofansif özellikleri üst düzey ve bek, orta saha, kanat nereye koyarsan oynayabiliyor. Manchester Unitedlı Darmian sağ bek oynadığı için milli takımın maçlarında şans bulamıyordu, Conte çareyi onu orta saha oynatmakta buldu. (Yaş 25)
Insigne, Napoli’nin prensi. Higuain kral, Hamsik kaptansa, Insigne’ye de daha azı düşmez. Hızı, kanattaki ustalığı, şut tekniği… “Napolili Florenzi” olarak tanımlıyorum onu. Dünkü maça öyle etki etti ki, niye daha önce oynatılmadığını sorguladım fakat ilk 11’de kanatlarda Eder ve Candreva gibi uzun yıllardır belli bir istikrarla oynayan yıldızlar varken pek de eleştiremedim. (Yaş 24)
Bernardeschi, harika bir bilek, adam eksiltme ustası. Uzun bacaklı ve zayıf olması kıvraklığını artırıyor. Bu sezonun uzun süre en formda takımı olan Fiorentina’nın başarısındaki en önemli mimarlardan biri. Çoğu maçta da takımın en iyisi. Fiorentina maçlarını izlerken topun hep onda kalmasını istiyorum. Dün ilk kez milli formayı giydi. (Yaş 22)
Zaza, Dybala-Morata-Mandzukic varken Juventus’ta şans bulmak hiç kolay değil ama şans bulduğu 17 maçta 7 gol atmış. İzleyeni daha iyi bilir, ben dün çıkardığı maçı anlatayım. Dıştan bakınca fiziğiyle ön plana çıkan bir forvet gibi görünse de zeki, akıllı koşular yapıyor. Pique’ye attığı çalım sanırım kapasitesinden sadece küçük bir örnekti. (Yaş 24)

Napoli’li Jorginho da dün ilk kez milli formayı giymiş. Ve yedekte sol kanadı otobana çevirebilecek El Shaarawy gibi bir adamın da oturduğunu es geçmeyelim. Yaşları sırasıyla 24 ve 23.

İtalya’nın savunması ise daha fazla gençleşmez.
İspanya maçındaki savunma mevkine baktığımızda Fiorentinalı Astori tercihi formda olan oyuncuyu tercih etmek suretiyle yapılmış. Serie A’yı takip etmeyenler tanımayabilir. Geçen sene Roma’da kiralık oynadıktan sonra satın alınmayan oyuncu, bu sezon Fiorentina’da iyi performans sergileyerek Romalıları pişman etmişti.
İtalya ilerde de 3lü savunma oynarsa bu maçta sakat olan Chiellini ya onun ya da Darmian’ın yerini alır.
Belki bir ihtimal 21 yaşındaki Juventuslu Rugani defansta şans bulabilir.

Orta sahada ilk 11’deki Giaccherini, Parolo ve Motta’dan yaşı 30’un altında olan yok.
Aslında olmasına da gerek yok. Çünkü hepsinin ya klası, ya da formu var.
Örneğin Giaccherini bu sezon yükseldiği Serie A’da harikalar yaratan Bolonga’nın önemli oyuncularından.
İyi bir İtalya için şu an sakat olan tecrübeli oyuncular De Rossi ve Marchisio’nun da dahil edilmesi gerekecektir.
Fakat oyuna giremeyen Bonaventura ve Soriano da sırasıyla 26 ve 25 yaşlarında. Olgunluk çağlarına 1-2 seneleri daha var. Biliyorum ki bu maç onları izleyememek birçok kişiyi üzdü.
23 yaşındaki PSGli Veratti de sakatlar arasındaydı.
Forvet hattında ise kadroya çağırılmayan Sansone (24), Berardi (21), Gabbiadini (24), Immobile (26) gibi çok değerli oyuncular var.

Italy v Spain - International Friendly

Birkaçını bilmem, Rugani gibi. İzlemediğim için.
Fakat eminim ki çoğu için milli forma zorlama bir gençleşme rotasyonuyla falan değil, zaten İtalya’nın en iyileri oldukları için geldi. Ve Azzurri gençleşti.
Elbette “genç” derken burada Belçika gibi ideal bir örnekten bahsetmiyoruz. Ama İtalya için bunlar çok olumlu. (Gerçi Belçika’nın 2014 Dünya Kupası’ndaki o altın jenerasyonu da artık olgunluk dönemine yaklaşmış.)

Dün akşam Florenzi sağdan topla beraber koştuktan sonra Bernardeschi’ye pasladı, Bernardeschi iki kişiyi geçip topu Insigne’ye ulaştırdı ve Insigne ceza sahası dışından harika bir vuruş yaptı. O an kafamda yıllar sonraki İtalya’dan bir ilüzyon belirdi. Fiorentina’nın yeni ürünü Bernardeschi’nin, genç yaşta Roma’ya kaptan olan Florenzi’nin esip gürlediği, Insigne’nin turnuvalarda gol kralı olduğu bir İtalya. Solda Bonaventura, ortada Veratti, kanatta El Shaarawy ve Berardi de olurdu belki. Bu İtalya hiç uzak değil. Sadece bir 2018 Dünya Kupası kadar yakın. Belki hepsinin aynı anda sahada yer alması bir dört yıl daha alır ama bu sürede mutlaka içlerinden birkaçı çok şans bulup çok iş yapacaktır.

ggroma-kunye
Güven Güngör
Yazar/Editör
favicon-1 faviconGvnGngr

görseller: trequartista10, gettyimages.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir